Mangoldai, dar vadinami lapiniais burokėliais, vertinami dėl į špinatus panašių lapų ir mėsingų stiebų. Juos auginti lengva, mangoldai gerai auga tiek saulėje, tiek daliniame šešėlyje ir dovanoja puikų derlių pavasarį, ištisą vasarą ir net rudenį. Todėl natūralu, kad kartais susidaro šioks toks šios daržovės perteklius, kurį galime patikimai išsaugoti savo šaldikliuose. Kaip šaldyti mangoldus – lapinius burokėlius? Apžvelkime pagrindinius dalykus.
Mangoldai žiemai? Geriausia šaldyti!
Lapiniai burokėliai – ta daržovė, kurią reikia naudoti kuo šviežesnę, šaldytuvo lentynoje ji netrunka prarasti savo traškumą, gaivią žalumą ir dalį vitaminų. Todėl jei matome, kad skintų mangoldų turime per daug – skubėkime užšaldyti kuo šviežesnius.
Kaip lapinius burokėlius paruošti šaldymui?
- Mangoldus kelis kartus kruopščiai nuplaukime.
- Atskirkime lapkočius nuo lapų.
- Lapkočius supjaustykime mažais, kąsnio dydžio gabalėliais.
- Lapus supjaustykime norimo dydžio juostelėmis, tačiau nesumaišykime su lapkočiais, palikime atskiruose induose.
Pirmiausia – apvirkime, tada šaldykime
Mangoldų šaldant galime ir neapvirti, tačiau rezultatas bus nė iš tolo nepanašus į tą, kurį gausime blanširuodami. Nenuplikyti lapiniai burokėliai praranda savo traškumą, gaivią žalią spalvą ir dalį vitaminų. Be to – jie sukrenta ir šaldiklyje užima gerokai mažiau vietos. Blanširuokime atskirai lapkočius, atskirai lapus, nes jiems reikalingas skirtingas laikas.
- Inde su lengvai pasūdytu verdančiu vandeniu pavirkime lapkočius 2-3 minutes.
- Inde su lengvai pasūdytu verdančiu vandeniu pavirkime lapus 1 minutę.
- Tiek lapus, tiek stiebus, tik pavirinus reikia perlieti šaltu vandeniu ir palikti gerai nuvarvėti. Galime papildomai nusausinti popieriniu rankšluosčiu.
Kaip šaldyti mangoldus – lapinius burokėlius? Šaldykime porcijomis
Apvirtus lapinius burokėlius suskirstykime porcijomis, kokiomis vartosime žiemą ir užšaldykime. Tinka plastikiniai maišeliai, dėžutės, o norėdami būti draugiškesni gamtai galime šaldyti mažuose stikliniuose indeliuose nuo uogienės ar įvairių užtepėlių. Juose šaldyti galime įvairius dalykus (uogas, daržovių gabalėlius, žalumynus), bet ne skysčius – sušaldyti skysčiai gali suskaldyti stiklinius indus. Dėl tos pačios priežasties, šaldydami birius produktus stiklo induose, neužpildykime jų iki pat viršaus, palikime šiek tiek vietos.
Kaip panaudoti šaldytus lapinius burokėlius – mangoldus?
Mangoldai šaldiklyje gali būti laikomi 8–10 mėnesių. Juos galime panaudoti virdami sriubas, troškinius, kepdami kiaušinienę ar nesaldžius pyragus. Virdami dėkime juos neatšildytus, orientuokimės, kad papildomai jiems reikės pavirti tik 1–2 minutes.
Nuotraukos: ©Sumani virtuvė